Güneş Kremi Hakkında Her Şey

İmuneks Farma
30 Mart 2021
500 Okuma

Günümüzde çoğunlukla yazın kullanılan güneş kremi, Güneş’in ultraviyole radyasyonunun bir kısmını emen veya yansıtan bir krem çeşididir. Aynı zamanda losyon, jel, sprey, köpük formlarında da bulunabilir. Güneş kremi, Güneş’in zararlı etkilerini azaltır ve güneş yanığından korunmaya yardımcı olur. Fakat bilinenin aksine Güneş kremi sadece yazın değil her mevsim kullanılmalıdır.

Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Güneş ışınları, cildimizde oldukça ciddi hasarlara neden olabilir. Cildin erken yaşlanması, ciltte istenmeyen kızarıkların oluşması, cilt lekelerini artırması, ciltte kırışıklık oluşturması, cildin nem seviyesinin azalması Güneş ışınlarının zararlı etkileri arasında yer alır. Cildimizi Güneş ışınlarının bu zararlı etkilerine karşı korumak için güneş kremlerinin her mevsim kullanılması önerilir.

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Herkes için doğru güneş kremi farklıdır. Güneş kremi seçerken birçok farklı noktayı dikkate almak gerekir. Kendi cilt tipinize uygun olması, SPF aralığı, suya dayanıklılık gibi güneş kreminin içeriğini etkileyen birçok faktör bulunur.

SPF Seçimi

SPF “Sun Protection Factor”un kısaltması olarak biliniyor. Türkçesi “Güneş Koruma Faktör”ü olan SPF, ürünlerin cildi güneşten koruma güçlerini gösteren bir derecedir. Doğru bir güneş kremi seçiminde SPF’in en az 15 olması gereklidir.

En sık karşımıza çıkan SPF’ler ise 15, 20, 30 ve 50’dir. 15 SPF’li bir güneş kremi UVB ışınlarının %93’üne engel olurken 30 SPF’li bir güneş kremi %95’ine, 50 SPF’li bir güneş kremi ise %98’ine engel olur.

Aynı zamanda SPF 30 ve SPF 50 değerine sahip güneş koruyucuları maksimum 2 saat koruma sağlarken, SPF 15 ve SPF 20 değerine sahip güneş koruyucuları maksimum 1,5 saat koruma sağlar.

Cilt Tipine Uygunluk

Güneş kremleri arasında farklı cilt tipleri ve cilt sorunları için de farklı özelliklere sahip güneş kremleri de yer alıyor. Güneş kreminden maksimum düzeyde fayda sağlayabilmek için cilt tipine uygun seçimler yapmak çok önemlidir.

Yağlı cilt yapısına sahip olanların akışkan ve su bazlı ürünleri tercih etmesi önerilirken, kuru ve hassas cilt yapısına sahip olan bireyler daha yoğun krem tarzındaki ürünleri tercih etmelidir.

 

Güneş Kreminin İçeriği

Cildimiz için kullandığımız her ürün cildimizle direkt temasa geçerler. Bu yüzden kullanacağımız ürünlerin içeriğine çok dikkat etmeliyiz. Olabildiğince doğal içerikli ürünleri tercih etmeli, içeriğinde silikon ve paraben gibi maddeler bulunan ürünlerden uzak durmalıyız.

Farklı içerik tercihlerine uygun birçok farklı güneş kremi seçeneği mevcuttur.

Suya Dayanıklı Olması

Güneş kremlerinin suya dayanıklı olması oldukça önemlidir. Gün içinde biz fark etmesek bile cildimiz su ile temas edebiliyor. Suya dayanıklı olmayan güneş kremleri ise suyla temastan sonra cildimizdeki etkilerini yitiriyor.

Özellikle yazları kullanılacak güneş kremlerinin suya dayanıklı olması önemlidir. Ter, deniz suyu ve havuz suyu ile çıkmayacak ürünler, güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi daha iyi koruyabilir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kreminden maksimum verimi almak ve cildimizi zararlı ışınlardan en iyi şekilde korumak için dışarı çıkılmadan en az 30 dakika önce ürün cilde uygulanmalıdır. Sadece yüz bölgesi değil, güneş ile doğrudan temasa geçecek her bölgeye uygulanmalıdır. Güneş kremi uygulanan her yere iyice yedirilmelidir, çok fazla sürülmemelidir.

Dışarıda kalınma süresine bağlı olarak her 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Denize girilecekse, denize girmeden önce ve denizden çıktıktan sonra uygulanmalıdır.

 

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kendi cilt tipinize uygun bir ürün seçilmeli ve ürünü doğru uygulamalısınız.
 • Makyaj yapmadan önce güneş kremi sürecekseniz, ince yapıya sahip yoğun olmayan bir ürün tercih etmelisiniz.
 • Bilinenin aksine sadece açık tenli kişiler değil, esmer tenli kişiler de güneş kremi kullanmalıdır.
 • Ürünler suya dayanıklı olsa bile, denize veya havuzdan çıkıldıktan sonra tekrar kullanılmalıdır.
 • Ürünleri bolca kullanmanın ekstra bir faydası yoktur.
 • Cildimiz için UV ışınları bulutlu havalarda da zararlıdır, güneş kremleri her mevsim kullanılmalıdır.
 • Güneş koruyucusuna güvenip saatlerce güneşlenmek doğru değildir.

 

Bebek ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Seçimi

Çocukların ve bebeklerin ciltleri güneşe karşı daha fazla hassasiyet gösterir. Bu sebeple bebek ve çocuklar için özel üretilmiş güneş ürünleri vardır. Bu ürünler suya karşı ekstra dayanıklı ve daha yüksek koruma faktörüne sahiptir. Bebek ve çocukları güneş yanıklarından, ileride oluşabilecek güneş lekelerinden korumak için doğru güneş kremi seçimi çok önemlidir.

Özellikle yaz tatillerinde güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması önerilir. Dışarı çıkılacaksa mutlaka yüksek koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanılmalıdır. Ekstra bir koruma için şapka, ince ve hafif giysiler de tercih edilebilir.

 

Bebek ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • SPF 50+ bir ürün olmalı
 • İçeriğinde parfüm, alkol, renklendirici ve paraben bulunmamalı
 • Hem UVA hem UVB ışınlarına karşı koruyucu olmalı
 • Bebeklerin cildine zarar vermeyecek, yumuşak, kolay uygulanabilen ürünler tercih edilmeli

 

Güneş kremleri, farklı formlarda ve farklı yapılarda bulunabilir. Cildi zararlı güneş ışınlarından korumak ve oluşabilecek risklerin önüne geçmek için herkes kendi cilt tipine uygun bir ürün kullanmalıdır. Sadece yaz mevsiminde güneş kremi kullanmak yeterli değildir, 4 mevsim kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dışarıya çıkmaktan kaçınılmalı, çıkılmadan en az 30 dakika önce mutlaka güneş kremi uygulanmalıdır.

 

Bu sitedeki bilgiler hekim veya eczacıya danışma yerine geçmez

İlgili Yazılar

Kilo vermek için motivasyon ipuçları

Diyet yapmak isteyenler arasında en yaygın söylem ‘’Bu pazartesi diyete başlıyorum’’  cümlesidir. Birçok...

Yürümek Neden Önemli?

Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri de belki hareketsiz hayattır. Gelişen teknolojik olanaklar, haz...

Esnemek hakkında her şey

Sürüngenler, bazı kuş türler ve birçok memeli gibi insanlarda esner. Esnemek genelde istem dışı harekettir. Ayn...

Stresin Belirtileri

Stres nedir? Stres insanların algıladığı bir tehditle fiziksel, duygusal olarak baş edememesi durumunda verdiği ...

Mikrobiyota: Bağırsaktaki Beynimiz

Mikrobiyota Nedir? İnsan vücudunda 60 trilyondan fazla hücre bulunur, bunların yarısı insan hücreleri iken di...

Yoga Yapmanın 5 Faydası

Son yıllarda – özellikle de pandeminin bizleri eve hapsettiği yakın geçmişte ve devam eden süreçte – insanla...

Uyku Hakkında

Son dönemlerde uyku üzerinde birçok farklı araştırma yapıldı. Bu araştırmaların ortak sonucu olarak uykunun v...

Mevsim Geçişleri Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Güneşi daha az görebildiğimiz, hava sıcaklıklarının düştüğü kış mevsimine girmek üzereyiz. Her değişen...