Yoga Yapmanın 5 Faydası

İmuneks Farma
8 Mart 2023
1884 Okuma

Son yıllarda – özellikle de pandeminin bizleri eve hapsettiği yakın geçmişte ve devam eden süreçte – insanlar kendilerini rahatlatmak, zihinlerini boşaltmak ve formda kalmak için birçok aktiviteyi heyecanlı bir şekilde yapmaya başladılar. Evine koşu bandı alan da oldu, kum torbası ile antrenman yapan da, yogaya başlayıp bunu alışkanlık haline getiren de…

Eminiz ki yoga kelimesini en az bir kez duymuş ve çevrenizdeki arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın yoga yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Hindistan’da ortaya çıkan ve süregelen zamanda tüm dünyaya yayılan yoga; zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatlama sağlayan özellikleri ile bir öğretiler bütünüdür.

Peki yogaya başlamayı ya da başlayıp bıraktığınız yogayı devam ettirmeyi düşündünüz mü? Eğer düşünüp vazgeçtiyseniz yoga yapmanın faydalarını duyduktan sonra hemen başlamaya can atacaksınız!

İşte yoga yapmanın 5 faydası:

1- Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırabilirsiniz

Yoganın en bilinen faydalarından bir tanesi, stresi hayatınızdan uzaklaştırmanıza fırsat tanımasıdır. Günlük yaşamda karşınıza çıkan birçok sorun yüzünden belirli bir stres düzeyinde yaşamanız çok doğal… İşte yoga yaparak bu stresi olabildiğince azaltabilirsiniz.

Yoga egzersizlerinizi doğru ve düzenli bir şekilde uygulayarak, kendinizi daha huzurlu hissetmeye başlayabilirsiniz. Tüm sıkıntılardan ve sıradanlıklardan uzaklaşarak kendinizle baş başa kalmanızı sağlayacak olan yoganın nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri sayesinde stresli düşünceleri zihninizden kovabilirsiniz.

2- Bel ve Sırt Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz

Not: Uzun süreli devam eden bel ve sırt ağrılarınız için önce bir uzman doktor ile görüşmeli ve tıbbi danışmanlıktan sonra yoga yapmaya başlamalısınız.

Bel ve sırt ağrıları sizin için bir sorun haline geliyorsa, yoga ile bu sorunlardan kurtulmanız mümkün… Eğer ki bel ve sırt ağrılarınız hareketsizlik ya da kasılma gibi durumlar neticesinde meydana geliyorsa, yoga yaparken hayata geçireceğiniz hareketler sayesinde bel ve sırt bölgesini rahatlatabilir, bu bölgeleri harekete alıştırarak ağrılarınızı azaltabilir hatta ağrılarınızdan komple kurtulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta: Yogaya başlamadan önce ısınma hareketlerini ihmal etmemenizdir, çünkü ısınma hareketlerini yapmadan bel ve sırt bölgesine yüklenmeniz, ağrılarınızın daha da artmasına sebebiyet verebilir.

3- Esnek Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz

Yoganın bilinen bir diğer önemli faydası da vücuda esneklik kazandırmasıdır. Yogaya başlarken seçeceğiniz antrenmanın türüne göre, vücudunuzun esneklik düzeyini zamanla artırabilirsiniz. Isınma egzersizlerinden sonra yapabileceğiniz bu hareketler sayesinde, farklı kas gruplarınızı çalıştırabilir ve esneklik kazanabilirsiniz.

Sonuçta yoganın birçok fiziksel faydası var. Kas ve bağ dokularını esnek hale getirerek vücudun eskiye oranla daha esnek olmasını sağlamak da bu fiziksel faydalardan sadece birkaçı…

4- Formunuzu Koruyabilirsiniz

Form korumak için sporun, yani fiziksel aktivitenin gücünü aramızda bilmeyen yoktur. Yoga da içerdiği yoğun fiziksel aktiviteler sayesinde formunuzu istediğiniz şekilde korumak için ideal bir yöntem… Vücudunuzun daha dengeli bir görünümde olması için yogaya güvenebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, her zaman olduğu gibi sürekliliktir. Birkaç sefer gerçekleştirip sonrasında ara vererek yoga yapmanın formunuza hiçbir katkısı olmayacaktır. Disipline bir şekilde yoga yaparak – tabii bir de yediklerinize özen göstererek – formunuzu korumanız mümkün.

5- Sağlığınıza Katkıda Bulunabilirsiniz

Yukarıda bahsettiğimiz dört başlık da fark ettiğiniz üzere sağlık üzerine… Yani siz yoga yapmaya başladığınızda ve bunu düzenli bir şekilde devam ettirdiğinizde daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz.

Şöyle düşünelim: Yoga sayesinde stresten uzaklaştınız, bel ve sırt ağrılarından kurtuldunuz, kaslarınızı daha esnek bir hale getirdiniz ve formunuzu korudunuz. Bunların hepsi sağlıkla alakalı şeyler… Onun için yogayı bir yaşam biçimi olarak benimseyip düzenli bir şekilde yaptığınızda daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

B12 Vitamini Nedir ve B12 Vitamini Hakkında Bilmemiz Gereken Her şey

B12 Vitamini Nedir? B12 vitamini, vücutta sinir sisteminin normal işleyişine, normal homosistein metabolizmasına ...

Kilo vermek için motivasyon ipuçları

Diyet yapmak isteyenler arasında en yaygın söylem ‘’Bu pazartesi diyete başlıyorum’’  cümlesidir. Birçok...

Güneş Kremi Hakkında Her Şey

Günümüzde çoğunlukla yazın kullanılan güneş kremi, Güneş’in ultraviyole radyasyonunun bir kısmını emen v...

Mevsim Geçişleri Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Güneşi daha az görebildiğimiz, hava sıcaklıklarının düştüğü kış mevsimine girmek üzereyiz. Her değişen...

Stresin Belirtileri

Stres nedir? Stres insanların algıladığı bir tehditle fiziksel, duygusal olarak baş edememesi durumunda verdiği ...

C Vitamini Nedir ve C Vitamini Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

C Vitamini Nedir? C vitamini, vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip olan suda çözünen bir vitamindir. Vücut, C v...

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu koruyan doğal savunma mekanizmasıdır. Bu sistem, virüsler, bakteriler ve diğer...

Yürümek Neden Önemli?

Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri de belki hareketsiz hayattır. Gelişen teknolojik olanaklar, haz...