Kilo vermek için motivasyon ipuçları

İmuneks Farma
14 Haziran 2021
1477 Okuma

Diyet yapmak isteyenler arasında en yaygın söylem ‘’Bu pazartesi diyete başlıyorum’’  cümlesidir. Birçok insan çeşitli nedenlerle fazla kilolarından kurtulmak ister. Ancak diyet kararı alıp bu kararı uygulamak her zaman çokta kolay değildir. O nedenle hem diyet kararını alma aşamasında hem de diyetin devamı sırasında motivasyonun yüksek tutulması önemlidir. Vücut ağırlığında verilecek her kilo kronik hastalıklara yakalanma şansını azalttığı gibi kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar.

Motivasyonu yüksek tutabilmek için;

-Önce neden kilo verilmek istendiğinin kişi tarafından tespit edilmesi gereklidir. Çünkü insan inanmadığı bir işin sonunu getiremez. Sağlık sorunları, dış görünüşte değişiklik, kendini kanıtlama çabası, istenilen bir kıyafeti giyebilmek gibi birçok sebep akla gelebilir. Hatta eğer daha sonra ihtiyaç duyulabileceği düşünülürse bunlar bir kenara yazılarak saklanabilir. Böylece kişi başladığı diyetteki amacını hem kendisi anlamış olur hem de daha sonra ihtiyaç halinde bu listeden güç alarak diyetine devam edebilir.

-Hedef belirleyerek diyete başlamak gerekir. Ancak bu hedefin yapılabilir, gerçekçi hedef olması önemlidir. Kişiyi zorlayacak, ulaşması mümkün olmayan hedefler hayal kırıklığına yol açarak diyete devamı azaltır. Hedefin belirlenirken gerçekçi, ölçülebilir, özel, ulaşılabilir, zamana dayalı olması önerilir. Sağlık durumu ve mevcut kilo dikkate alınarak uzmanlarca haftada ortalama 1-2 kilogramlık hedefler koyulur.

-Diyet esnasında belli zaman aralıklarına hedefler koyulmalı ve bu aralıklardaki hedeflere odaklanılmalıdır. Ulaşılmak istene son noktanın sürekli olarak odak noktası olması hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle en son hedef değil en yakın hedef amaçlanarak diyete devam edilmelidir.

-Uygulanabilir bir diyet ve egzersiz programı seçilmelidir. Tercihen diyet yapılırken ciddi bir sağlık sorunu ve doktor tarafından önerilen bir beslenme rejimi yoksa çok katı diyetlerden uzak durmak gerekir. Çünkü bu katı diyetler uzun vadede uygulanamamakta ve kişiler verdikleri kiloları diyeti bıraktıklarında geri almaktadırlar. Bu nedenle yaşam tarzı olarak benimsenebilecek, diyet sona erdiğinde de uygulanabilecek kuralları olan diyetler tercih edilmesi gerekir. Ana kural olarak diyetlerde porsiyonları küçültmek, kalori alımını azaltmak, tatlı ve kızartılmış gıdaları öğünden çıkarmak, öğüne taze sebze ve meyve eklemek, günlük aktiviteyi artırmak yer alır. Belli bir besin grubunu tamamen diyetten çıkarmak ya da tek bir besin grubu ile beslenmek uygulanabilir bir diyet kuralı değildir.

-Bir günlükle kilo verme çabaları kayıt altına alınabilir. Günlüğe alınan tüm gıdalar, yapılan egzersizler ve hissedilen duygular not alınır. Gün içinde karşılaşılan sorunlarla baş etme metotlarının yazılı olarak bulunması benzer sorunlarla tekrar karşılaşıldığında çözüme ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Günlük aracılığı ile kişi kendi kendini de takip etmiş olur.

-Elde edilen başarıların, ulaşılan hedeflerin ödüllendirilmesine özen gösterilmelidir. Başarma duygusu kişinin motivasyonunu önemli ölçüde artırır. Diyete uyumu ve devam edilmesi için pozitif etkisi olur.

-Diyete başlarken de devam ederken de başarılacağına inanarak yola devam edilmesi gerekir. Diyet sürecinde zorlanılan noktalarda olumlu düşünerek bunun başarılabileceği yüksek sesle ifade edildiği takdirde daha iyi sonuçlar alınır.

-Diyet ve egzersiz programı yapılırken profesyonel destek gereklidir. Bir diyetisyen ve spor eğitmeninin belirleyeceği bir programla ilerlemek hem daha kolay hem de daha güvenlidir.

-Diyet süresince ulaşılamayan hedeflerde hemen motivasyonu kaybetmemek gerekir. Diyette ya hep ya hiç mantığı diyet yapan kişiyi zorlar. Bu nedenle kişi başarısızlık gerekçelerini ortaya koyarak olumsuzlukları ortadan kaldırmalıdır. Kendini cezalandırmak hem motivasyonu azaltır hem de başarısızlığı getirir. O nedenle kişi önce kendini sevmelidir.

-Günlük hayatta yaşanan olumsuz koşullar diyetteki kişiyi zorlayabilir. Ancak bunlar her an herkesin yaşanabileceği olaylardır. Bu nedenle kişinin olumsuzluklarla karşılaştığında nasıl bir yol izleyeceğine dair  önceden planı olması motivasyonunu artırır. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için ılık bir duş, arkadaş ziyareti, açık havada gezinti gibi aktiviteler planlamak yardımcı olabilir.

-Diyet yaparken çevrenin de desteğini almak önemlidir. Diyetteki kişi hedeflerini çevresi ile paylaşırsa başarı oranını artar. Başarının çevre ile paylaşılması motivasyonu olumlu yönde etkiler.

-Gün içinde küçük egzersiz fırsatlarını kaçırmamak daha zinde hissedilmesini sağlayacaktır. Egzersiz programı dışında bahçe işleri yapmak, ev işleri yapmak gibi aktiviteler küçük fırsatları değerlendirmek adına kullanılabilir.

-Diyet boyunca örnek alınacak bir örnek kişi, rol model seçilmesi de motivasyonu artırır. Bu kişinin diyet yaparak hedefine ulaşmış bir kişi olmasına dikkat edilmelidir.

-Motivasyonu yüksek tutmanın bir diğer yolu da kişinin kendisini başkaları ile karşılaştırmaktan kaçınmasından geçer. Her bünyenin hedefleri ve hedefe ulaşma süreleri farklıdır. O yüzden kişi başkalarına değil sadece kendi hedeflerine konsantre olmalıdır.

-Kişinin kendini tanıması diyete başlarken seçeceği diyet tipini, koyacağı hedefleri ve beslenme tarzını iyi seçmesini ve sonunda başarılı olmasını getirir.

-Market, pazar alışverişlerinde ihtiyaç duyulan ürünleri satın almak için aç olarak alışverişe çıkılması önerilmez. Aç olarak yapılacak alışverişlerde alınacak gereksiz gıdalar motivasyonu olumsuz yönde etkileyebilir.

Aslında kilo verebilmek ciddi gayret gerektiren uzun soluklu bir yolculuktur. Bu yolculuk boyunca kişiye özel destek olacak noktaları mutlaka belirlenmeli ve mutlaka onlardan destek alınması gerekir.

İlgili Yazılar

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu koruyan doğal savunma mekanizmasıdır. Bu sistem, virüsler, bakteriler ve diğer...

B12 Vitamini Nedir ve B12 Vitamini Hakkında Bilmemiz Gereken Her şey

B12 Vitamini Nedir? B12 vitamini, vücutta sinir sisteminin normal işleyişine, normal homosistein metabolizmasına ...

Stretching (Esneme) Hakkında Her Şey

Günümüz insanının yaşam koşulları, yaşadığı yüksek stres göz önüne alındığında hareketsiz hayat ve o...

Güneş Kremi Hakkında Her Şey

Günümüzde çoğunlukla yazın kullanılan güneş kremi, Güneş’in ultraviyole radyasyonunun bir kısmını emen v...

Uyku Hakkında

Son dönemlerde uyku üzerinde birçok farklı araştırma yapıldı. Bu araştırmaların ortak sonucu olarak uykunun v...

Yürümek Neden Önemli?

Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri de belki hareketsiz hayattır. Gelişen teknolojik olanaklar, haz...

Mikrobiyota: Bağırsaktaki Beynimiz

Mikrobiyota Nedir? İnsan vücudunda 60 trilyondan fazla hücre bulunur, bunların yarısı insan hücreleri iken di...

Yoga Yapmanın 5 Faydası

Son yıllarda – özellikle de pandeminin bizleri eve hapsettiği yakın geçmişte ve devam eden süreçte – insanla...