Beslenmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

İmuneks Farma
24 Nisan 2023
573 Okuma

Düzenli ve dengeli beslenmek, bildiğiniz üzere fiziki ve psikolojik sağlık açısından çok önemlidir. Günlük rutininizde beslenme alışkanlıklarınızı ne kadar sağlıklı ve düzenli tutarsanız, kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Sağlıklı beslenmek gibi bir düşünceyle hareket etmeye başladığınızda ilk olarak bu konuyu araştırmaya başlarsınız. Tabii sağlıklı beslenme için kendinizce araştırmalar yaparken karşınıza binlerce bilgi çıkabilir.

Bu bilgiler içerisinde doğru ve yanlış olan çok sayıda veri yer almaktadır. Bunları kendiniz de ayırt edebilirsiniz ama beslenmeyle ilgili öyle bilgiler var ki neredeyse herkes tarafından doğru olarak bilinen yanlışlar haline geldiler. Bu yanlışları, beslenme alışkanlarınızdan uzaklaştırmanıza yardımcı olmak için size bir liste hazırladık.

İşte beslenmeyle ilgili doğru olarak bilinen yanlışlar:

Ekmek Kilo Aldırır

Toplum olarak ekmeği çok yediğimiz bir gerçek… Peki “Ekmek kilo aldırır.” doğru bir yaklaşım mı? Tabii ki de değil. Beslenme konusunda karşımıza sık çıkan doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi, ekmeğin kilo aldıracağıdır. Ama normalde böyle bir durum söz konusu değil.

Yetişkin bireylerin gün içinde ortalama 5-6 dilim ekmek yemesi, kilo almaya sebep olmaz. Her şeyde olduğu gibi ekmekte de fazla tüketim kiloya sebebiyet verir ama ekmeğin yeterli miktarda tüketildiğinde tek başına kilo aldıracağı, doğru olarak yerleşen yanlış bir düşüncedir.

Zeytinyağı Kilo Aldırmaz

Ekmek kilo aldırır derken diğer karşımıza çıkan doğru bilinen yanlış da zeytinyağının kilo aldırmayacağıdır. Bu da yanlış bilinmektedir. Tabii ki zeytinyağı sağlıklıdır ama sık ve yoğun tüketimlerde kiloya sebebiyet verecektir.

1 yemek kaşığı zeytinyağında 119 kalori olduğunu düşündüğümüzde zaten fazlasının kilo almaya neden olacağı bariz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunun için kontrollü bir şekilde zeytinyağı tüketimi, sağlığınız için en doğru yöntemdir.

Aç Kalmak Zayıflamayı Sağlar

Aç kalarak zayıflayabileceğini düşünmek de beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Aç kalarak zayıflamak neredeyse mümkün değildir. Çünkü vücut, aç kalmaya başladığında ve besin girişi olmadığında bu durumu kıtlık olarak nitelendirir ve metabolizma hızını düşürmeye başlar. Bu da kalori yakımının azalmasına sebep olur.

Ayrıca besin girişinin azaldığını fark eden vücut, besinleri kıtlık durumunda kullanmak için yağ olarak depolamaya başlar ve aç kalarak çıkılan zayıflama yolculuğu, kilo artışına neden olarak son bulur.

Soda ile Maden Suyu Aynıdır

Herkes soda ile maden suyunun aynı şey olduğunu düşünür. Gerçi son dönemde bu düşünce yavaş yavaş değişmeye başladı ama biz yine de beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlar içinde bu konuya değinmek istedik.

Soda ve maden suyu aynı şey değildir. Soda, suya karbondioksit ve bikarbonat eklenerek elde edilen üründür ve mideyi rahatlatır. Maden suyu da mideyi rahatlatır ama içerisinde bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, demir ve sodyum barındırır. İçerdiği mineral tuzlarıyla da vücuda faydalar sağlayan ve yeraltı sularından elde edilen maden suyu, sodadan çok daha farklıdır.

Yüksek Yağ Oranına Sahip Olan Gıdalar Sağlıksızdır

Beslenmeyle alakalı sık sık karşımıza çıkan bir diğer yanlış ise yüksek yağlı gıdaların sağlıksız olduğudur. Aslında bazı yüksek yağlı gıdalar, yağı azaltılmış olanlara göre daha sağlıklıdır.

Örneğin peynir, avokado, yumurta ve fındık; yüksek yağlı gıdalardır ve insanlar bu ürünleri göz önünde bulundurmadan direkt olarak yüksek yağlı gıdalar sağlıksızdır gibi bir söylem sergileyebiliyor. Oysa düzenli olarak ve abartmadan tüketildiği takdirde bu gıdalar, sağlığa son derece faydalıdırlar.

Balık ve Yoğurt Beraber Yenildiğinde Zehirler

Geldik yazımızın son doğru bilinen yanlışına: Balık ve yoğurt beraber tüketildiğinde zehirler. Böyle bir durum söz konusu değil. Eğer balığın yanında yoğurt yemek istiyorsanız, zehirlenmekten korkmadan tüketebilirsiniz. Burada aslında şöyle bir durum var: Eğer balık bayat ise, yoğurtla beraber yenildiğinde sıkıntı yaratacağıdır. Zaten böyle bir olay yaşadığınızda – yani balık bayatsa – zehirlenme ihtimaliniz çok yüksek.

Bunu yoğurt ve balığın beraber yenilmesinden kaynaklandığı düşünmek beslenmeyle alakalı doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir.

İlgili Yazılar

Sıvı Kaybına Karşı Elektrolitler: Sıcak Yaz Aylarında Hidrasyon

Elektrolitler, vücutta birçok önemli işlevi olan minerallerdir. Elektrolitlerin en önemli rollerinden biri, vücudu...

D Vitaminine Dair Her Şey!

D Vitamini Nedir? D vitamini yağda eriyen ve vücutta depolanabilen bir vitamindir. Halk arasında D vitamini güneş ...

İlkbaharın Renkli Zenginliği: Taze Meyve ve Sebzeler

Doğanın canlanışını müjdeleyen mevsim olan baharın gelişiyle birlikte sofralarımızda da taze ve leziz meyve-s...

Probiyotikler Hakkında Her Şey

Son yıllarda sıkça duyulmaya başlayan bir kavram olan probiyotik gıdalar, bağırsak sağlığı üzerine yapılan ...

Ramazanda Beslenme

Ramazan ayı Müslüman coğrafyalarda beslenme şekli ve hayat tarzında değişikliklerin olduğu bir aydır. Günlük...

Dehidrasyon

DEHİDRASYON İnsan yaşamı için hava, besin maddeleri ve su vazgeçilmez üçlü olarak adlandırılabilir. Hayatım...

Mevsime Göre Beslenme: Ekim Ayı Meyve ve Sebzeleri

Her sebze ve meyvenin ekiminin yapıldığı dönem farklıdır. Dünyada meydana gelen iklim değişikleri sebebiyle bu...

Sağlıklı Beslenme İçin En İyi Yaz Sebzeleri ve Meyveleri

Yaz ayları, taptaze sebze ve meyve çeşitliliğinin bol olduğu bir dönemdir. Doğru seçimlerle hem sağlıklı besl...