Mevsim Geçişlerinde Cildimiz için Pratik Bakım Önerileri

İmuneks Farma
4 Nisan 2023
104 Okuma

Mevsimlerin değişmesi ile birlikte cildimize yaptığımız bakımında değişikliğe uğraması bir ihtiyaçtır. Soğuk havalar geldiği zaman cildimiz kurur ve akne gibi sorunlarımız ortaya çıkabilir. Sıcak havalar geldiği zaman ise cildimizde gözeneklerin görünürlüğü artar ve yağ üretiminde azalma meydana gelir. Mevsimlerin geçişi ile birlikte cildimize yaptığımız bakım rutinimizde değişiklikler yaparak cildimizi koruyup mevsim geçişlerinin oluşturacağı problemlerin önüne geçebiliriz.

Mevsim geçişlerinin cildimiz üzerinde oluşturduğu problemleri inceleyerek nasıl önlemler almamız gerektiğini daha iyi anlayabiliriz. Mevsimlerin değişmesi sonucu sıcakların azalması ve artması rüzgârın, nemin ve UV ışınlarının cildimiz üzerinde olumsuz etkiler görmemize neden oluyor. Bu farklılaşan hava koşulları cildimizi bir adaptasyon evresine sürüklüyor. Düzgün bir cilt bakımı uygulayamadığımız zaman cilt problemleri yaşamamız kaçınılmaz oluyor. Yaz mevsimine girdiğimiz zaman havanın ısınması nemin artış göstermesine sebep oluyor ve cildinizin gözeneklerini açıyor. Aynı zamanda en fazla siyah nokta oluşumu bu evrede gerçekleşir ve kılcal damarların görünürlüğü artar. Yağ dengesi bozulur. Havaların soğuması ve kış mevsimine geçiş ile birlikte cildimizdeki gözenekler sıkılaşır ve yağ üretimi artar. Isı kaybının önüne geçmek için dolaşım sistemimiz kanı içeriye çeker ve bu yüzden cildinizin kan akışı azalır. Bu yüzden cildiniz daha donuk ve renksiz gözükebilir. Cildinizden nemi uzaklaştıran rüzgâr ise cildinizin çatlamasına ve kurumasına sebep olur.

Cildinize daha çok özen göstermeniz gereken bu mevsim geçişlerinde cildiniz için biraz fazla uğraşmanız gözünüzde büyüse bile pişman olmayacağınız bir karar olacaktır. Kışın içinizi titreten soğuğu ve yazın kavurtan sıcaklarını atlatırken nasıl bir bakım uygulayacağınızı anlamak önemli. Bu mevsim geçişlerinde sık yapılan ama kolay çözümü olan hatalar bulunuyor. Bu hatalardan bazıları tek bir cilt bakım ürünü kullanarak yılı bitirmek, cilt bakım rutininde değişikliğe gitmemek ve soğuyan havalar ile birlikte sıcak su ile duş alımının artması olarak özetleyebiliriz.

 Mevsim geçişlerinin cildimizi kötü olarak etkilememesi için yapmanız gereken bazı bakım bilgilerini düzenledik.

  • Cilt temizliği

Cilt bakımı hakkında en önemli olan konu cildin temizliğidir. Cildin doğal nemini muhafaza etmek için düzenli olarak cilt temizleyici ürünler kullanmak önemlidir. Cilt temizliği mevsim geçişlerinin etkilerine minimumda tutmak için çok önemlidir. Makyaj temizleyici ürünler genel olarak içeriğinde yağ bulunan ürünler olduğu için tek başına temizleyici olarak kullanımı yeterli olmayabilir. Makyaj temizleyicinin yanında cilt temizleme köpüğü veya jeli gibi ürünlerin kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

  • Cildinize peeling uygulayın

Cildinizi ölü hücrelerden ve lekelerden temizleyerek cildinizi daha güzel gösterme işlemine peeling denir. Evde kolaylık uygulayabileceğiniz bu peeling yöntemini şiddetle tavsiye ediyoruz. Peeling ile derinizi mat ve soluk bir görünümden canlı ve parlak bir görünüme taşıyabilirsiniz.

  • Cilt arındırmak

Cilt temizliğinizi yapmanın tek başına yeterli gelmediği zamanlar olacaktır. Bu yüzden cilt temizliği yapıldıktan sonra tonik kullanmak faydalı olacaktır. Bu yöntem ile cilt gözenekleriniz yağlardan ve makyaj kalıntılarından tamamen arınır ve siyah nokta, sivilce oluşumunu engellersiniz. Evde yapacağınız cilt bakımı için tonik olarak elma sirkesi, papatya çayı, gül suyu kullanarak doğal bir temizlik yapabilirsiniz.

  • Nemlendirici kullanmak

Mevsim geçişleri cildinizi hızlı bir şekilde kurutur ve cildinizin nem ihtiyacı artar.  Sağlıklı bir cilt için bol bol su içmek çok önemlidir. Cilt tipinizi tanıyorsanız cilt tipinize uygun nemlendirici kremler sizin için çok büyük bir kolaylık sağlayabilir. Doğal malzemeler ile cildinizi nemlendirmek istiyorsanız bal, yoğurt, salatalık, zeytinyağı, aloevera gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu doğal ürünleri kullanarak cildinize gereken nemi sağlayabilirsiniz.

  • Güneşten korunmak

Güneş kremi sadece yaz aylarında değil her mevsim yıl boyunca kullanılması gerekir. Güneşin gönderdiği UV ışınları yıl boyunca cildimize hasar verebiliyor. Deride elastikiyet kaybı, lekelenme ve kırışıklık tarzında problemlere sebep olabiliyor ve cilt sağlığınızı tehlikeye atıyor. Mevsim fark etmeksizin güneş kremini cilt bakım rutininizin bir parçası haline getirmeniz önem taşımaktadır.

  • Cilt tipinizi öğrenin

Her insanın cildi farklı özelliklere sahiptir ve bu özellikleri dikkate alarak bakım uygulanması gerekir. Cildinizin nem ihtiyacını ve yağ oranını bilmeniz gerekir. Cilt tipinizi bildiğiniz zaman doğru cilt bakımını uygulamanız çok kolay olacaktır.

  • Maske uygulaması

Cildinizi temizlediniz, nemlendirdiniz ve diğer cilt bakımlarınızı yaparak cildinizi korudunuz. Yaptığınız bu cilt bakımından sonra cildinize mineral, gıda takviyesi ve vitamin takviyesi yapmak cildinize ekstra bir güzellik kazandıracaktır. Bu takviyeleri yapmanın en güzel yolu maske kullanmaktır. Evde bulabileceğiniz malzemelerle sivilce giderici, temizleyici, kırışıklık giderici, aydınlatıcı birçok maske yapabilirsiniz.

  • Düzenli ve dengeli beslenmek

Yüz güzelliğini sağlamanın en önemli kriteri nem ve yağ dengesini oturtmaktır. Sağlıksız beslenmek cilt kuruluğu, yağlanma, cilt rengi bozukluğu, sivilcelenme benzeri sorunları yaşamanıza neden olur. Düzenli ve dengeli beslenme cildinizin güzelliği için çok önemli bir role sahiptir. Düzenli ve dengeli beslenme ve mevsimlere uygun cilt bakımı rutinleri ile cildinize yapabileceğiniz en iyi bakımı yapmış olursunuz.

İlgili Yazılar

Sıfır Atık Ekonomisi: Evde İsrafı Azaltmanın Yolları

Günümüzde çevre dostu bir yaşam tarzı benimsemek her zamankinden daha önemli hale geldi. Sıfır atık ekonomisi,...

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Çözümleri Nelerdir?

Not: Bu yazı genel bilgilendirme amacı ile yazılmış olup, uzman tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.   T...

Spora Başlamak İçin Motivasyon İpuçları

Şu ana kadar kaç kez spor yapmaya karar verdiniz ve sonrasında vazgeçtiniz? Çok kez, değil mi? Tıpkı diyette old...

Stresle Mücadele Etme Yöntemleri

Stres, modern çağda her coğrafyada hemen her yaştan insanın çeşitli sebeplerden ötürü belli bir seviyede deney...

Saç Sağlığınızı Korumak İçin Öneriler

Dış görünüşte en önemli unsurların başında saçlar gelmektedir. Dolgun ve sağlıklı saçlar, hem daha şık ...

Stres ve Anksiyetenin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri

Her ne kadar biraz stresin bizi motive etmeye ve bizi harekete geçirmeye yardımcı olabileceği düşünülse de, sür...

Uyku Kalitenizi Artırmak İçin 5 İpucu

Uyku Kalitenizi Artırmak İçin 5 İpucu Bir insan ortalama olarak ömrünün 3’te 1’ini uykuda geçiriyor. Aslın...

Evdeki Kalan Malzemelerle Bütçenize Katkı Sağlayabilirsiniz: Yemek Atıklarını Değerlendirme İpuçları

Günümüzde sürdürülebilirlik ve tasarruf bilinci giderek artıyor. Evdeki kalan malzemeleri kullanarak hem bütçen...