Şu ana kadar kaç kez spor yapmaya karar verdiniz ve sonrasında vazgeçtiniz? Çok kez, değil mi? Tıpkı diyette olduğu gibi sporda da motivasyon son derece önemlidir. Aksi takdirde pazartesi başlanan diyet, salı bozuluyor, cuma başlanan spor pazartesi bırakılıyor. O zaman ne yapmak gerekiyor? Tabii ki de sağlam motivasyon kaynakları bularak vazgeçmeden, başladığınız işi sonuna kadar götürmek gerekiyor.

Spora başlamak ya da başladığınız sporu devam ettirmek için eminiz ki siz de herkes kadar motivasyona ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Peki bu motivasyonlar nelerdir? Bu yazıda, bu soruya cevap verdik.

İşte spora başlamak için motivasyon ipuçları:

Kendinize (Makul) Bir Hedef Koyun

Spora başlamak için motivasyon arıyorsanız, ilk olarak kendinize hedef koyarak işe başlamalısınız. Koyduğunuz hedefler, sporu daha istekli yapmanıza yardımcı olacak ve bırakmanıza engel olacaktır. Bildiğiniz gibi spora başlamak bir başarı değil; asıl başarı, sporu sonuna kadar vazgeçmeden aynı şekilde devam ettirmektir. 

Koyduğunuz hedef çok abartılı ya da varılması uzak olmamalı. Daha makul bir hedefle spor yapmaya istekli bir şekilde başlayabilir ve hedefe vardığınızda yeni bir hedef daha koyarak spor yapma aralığınızı istediğiniz noktaya kadar devam ettirebilirsiniz.

Bir Spor Partneri Bulun

Bir diğer spor motivasyonu sağlayan şey ise, spor yapacak bir partner bulmaktır. Sevgiliniz, eşiniz, yakın arkadaşınız ya da iş yerinden bir arkadaşınız, kimi isterseniz sporda kendinize partner olarak seçebilirsiniz. Tabii ki seçtiğiniz kişinin de spor yapmak istemesi son derece önemli…

Spor yaparken partnerinizin olması, kendinizi daha motive bulmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü siz gitmek istemediğinizde partnerinizi sizi spora götürmek için ikna edebilir, partneriniz gitmek istemediğinde ise siz partnerinizi spora götürmek için ikna edebilirsiniz. 

Zevk Alacağınız Bir Sporu Seçin

Burada ne demek istediğimizi şöyle anlatalım: Mesela kimi insanlar yürüyüş yapmaktan hoşlanır, kimileri koşmaktan, kimileri tenis oynamaktan, kimileri de spor salonunda spor yapmaktan… Siz de kendiniz için en doğru sporu bilen kişisiniz ve zevk alacağınız tarzda seçim yapmanız, spora başlamak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer tarzınızı bilmiyorsanız, birkaç hafta içerisinde yapacağınız denemelerle kendi spor tarzınızı kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Kendinizi Daha Fit Hayal Edin

Spora neden başlamayı düşünüyor ve kendinize neden motivasyon ipuçları arıyorsunuz? Daha bir fit görünüme sahip olmak için mi? O zaman kendiniz fit bir şekilde hayal ederek, spora başlamak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu kazanabilirsiniz.

Zaten bir süre sonra fit görünmeye başlayacak ve devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu da kolay bir şekilde elde edebileceksiniz.

Sağlığınıza Yapacağı Katkıları Düşünün

Spora fit olmak için başlamayı düşündüğünüz gibi sağlıklı bir birey olmak için de başlamayı düşünebilirsiniz. Spor yapmanın kalp sağlığına, ruh sağlığına ve eklem sağlığına önemli katkıları olacaktır. Tüm bunları düşünerek ihtiyaç duyduğunuz spora başlama motivasyonuna kavuşabilirsiniz.

Hiçbir şey spora başlamak için motivasyon kazanmanıza yardımcı olmuyorsa, sağlıklı bir vücutla sağlıklı bir yaşam sürebileceğinizi düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Ufak Adımlarla Spor Yapmaya Başlayın

Spor yapmaya ufak adımlarla başlamak, spor yapma motivasyonunuza katkılarda bulunacaktır. İlk günden ağır egzersizler ile bedeninizi yorma yolunda hareket ederseniz, bir sonraki spor yapma gününüzde kendinizde ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu bulamayabilirsiniz.

Bu sebeple ufak adımlarla spor yapmaya başlamak ve adım adım süreci hızlandırmak, hem spora başlamak hem de sporu devam ettirmek için motivasyon kazanmanızı mümkün kılacaktır.