Uyku Kalitenizi Artırmak İçin 5 İpucu

Bir insan ortalama olarak ömrünün 3’te 1’ini uykuda geçiriyor. Aslında sadece bu cümle bile uykunun bizim için önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Vücudun ve beynin dinlenmesi, hücrelerin kendini yenilemesi ve belirli yaşlarda büyümenin gerçekleşmesi için uyku olmazsa olmazdır. Ama uyku dediğimizde aklınıza gerçekleştirilen her uyku gelmesin. Burada bahsettiğimiz kaliteli bir uyku…

Kaliteli bir uykunun hayatınıza katacağı pek çok artı var. Kalite uyku; hayat kalitenizi yükseltir, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Ayrıca gün içerisinde ihtiyaç duyduğun konsantrasyonu kolay bir şekilde yakalamana da fırsat tanıyacak olan kaliteli uyku, pek çok etmenin bir araya gelmesiyle gerçekleştirilebilir.

Uyku kalitenizi artıracak bu etmenlere geçmeden önce kalitesiz uykunun size verebileceği zararlardan kısa bir şekilde bahsetmek isteriz. Kalitesiz uykular, motivasyon güçlükleri yaşamınıza, çabuk öfkelenmenize ve tükenmiş hissetmenize sebep olur. Bunun için her yaştan her bireyin uyku kalitesine özen göstermesi gerekiyor. Bu yazıda da bu konuda yapabileceklerinizden bazılarına kısaca değindik. 

İşte uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olacak 5 ipucu:

1- Uyku Düzeni Oluşturun

Kaliteli uykular istiyorsanız, ilk olarak uyku düzeni oluşturmalısınız. Yani her gece aynı saatte yatmalı ve her sabah aynı saatte kalkmalısınız. Hafta sonları bile olsa bu alışkanlığınızı bozmadan devam ettirmelisiniz. Kendi biyolojik saatinizi oluşturmalı ve vücudunuzun bunu öğrenmesi için alışkanlığınızı bozmadan devam ettirmelisiniz.

Uyku düzeni oluştururken yatış saatinizi 22:00-23:00 gibi planlayabilirsiniz. Bu saatlerde uyuduğunuzda sabah kalkışınız daha kolay olacak ve bir süre sonra fark edeceksiniz ki kaliteli uykular uyumaya başlamışsınız. 

2- Karanlık Bir Ortam Tercih Edin

Uyku kalitenizi artırmak için yapabileceğiniz bir diğer değişiklik de uyku ortamınızı olabildiğince karanlık hale getirmektir. Uyuduğunuz ortamda ne kadar çok ışık olursa, melatonin hormonu baskılanır ve uyku-uyanıklık dengeniz bozulmaya başlar. Ayrıca gece uykusu sırasında ortamda olacak yapay ışıklar metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.

Siz kaliteli bir uyku istiyorsanız, yatak odanızı elinizden geldiğince karanlık bir hale getirebilir ve bu sayede yapay ışıklar yüzünden vücudunuzun dengesinin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

3- Kafein Alımını Azaltın

Kaliteli uykuların en büyük düşmanı kafeindir. Gün içerisinde ne kadar sık ve yoğun kafein alırsanız gece uykuya dalmakta ve kaliteli uykular uyumakta o kadar zorlanırsınız. Kafeinin uykuya etkisini ortadan kaldırmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem, uyku saatinizden en az 8 saat önce kafein alımını bırakmanızdır.

Kafein alımını günün belirli bir saatinde bıraktığınızda, geceleri daha kolay bir şekilde uykuya dalabilir ve bu sayede kaliteli uykulara geçiş yapabilirsiniz.

4- Akşamları Hafif Yemekler Tercih Edin

Uyku kalitenizi artırmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da akşam yemekleridir. Uyku saatinize göre akşam yemeklerinizi düzenlemeli ve uyku saatinizden en az 4-5 saat öncesinde atıştırmalık dahi olsa yemeyi bırakmalısınız.

Ayrıca kaliteli uykular istiyorsanız, akşam yemeğinde yağlı, baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durmalı, olabildiğince hafif ve bitkisel ağırlıklı beslenmelisiniz. Bu sayede mideniz daha rahat olacak ve siz de gece boyunca rahat bir uyku evresi yaşayacaksınız.

5- Gün İçinde Uyumaktan Kaçının

Gün içinde yapılan kestirmeler ve uyumalar, uyku kalitesinin bozulmasında yadsınamayacak bir etkiye sahiptir. Gündüz uyumaları, vücudun ihtiyaç duyduğu uykuyu kalitesiz ve parça parça almasına sebep olacağı için gece uykuya dalış süreniz uzayacak ve oluşturduğunuz biyolojik saat şaşmaya başlayacaktır. 

Kendinizi ne kadar yorgun hissederseniz hissedin, gece uykusu dışındaki uyku alışkanlıklarından kendinizi kurtarın ve bahsi geçen tüm ipuçlarını uygulamaya başlayarak uyku kalitenizi artırın.