Saç Sağlığınızı Korumak İçin Öneriler

admin
28 Şubat 2023
324 Okuma

Dış görünüşte en önemli unsurların başında saçlar gelmektedir. Dolgun ve sağlıklı saçlar, hem daha şık görünmenize hem de dikkatleri üzerinizde toplamanıza yardımcı olur. Bildiğiniz üzere saçlar, düzenli bakımı yapılmadığı takdirde yıpranarak kırılabilmekte ve bazı durumlarda da dökülebilmektedir.

Saç dökülmesi, sadece erkeklere özgü bir sorun olmaktan ziyade kadınlarda da kendini göstermektedir. Ayrıca kırık ve sönük saçlar da önemli bir sorundur. Peki bu sorunlardan kurtulmak için ne yapmak gerekir? Saç sağlığını korumak için verilen önerileri uygulamak, bu sorunlardan kurtulmak ya da etkilerini en aza indirmek için en etkili yöntemdir.

Saç sağlığınızı korumak için rutin haline getirebileceğiniz birçok uygulama mevcut. İşte bunlardan bazıları…

Saç Tipinize Uygun Şampuan Seçin

Saç sağlığınızı korumak istiyorsanız, saç tipinize uygun şampuan seçme konusunu es geçmemelisiniz. Boyalı saç ile boyasız saçta aynı şampuan kullanılamayacağı gibi, yağlı saç ile kuru saçta da aynı şampuan kullanılamaz. Bunun için saç tipinizi iyi bilmeli ve ona en uygun şampuanı seçerek saç sağlığınızı korumalısınız.

Ayrıca saçınızda zamanla meydana gelen yağ ve benzeri birikintileri ve jöle, sprey kalıntılarını saçınızdan uzaklaştırmak için arındırıcı şampuanları düzenli aralıklarla kullanmalısınız. 

Jöle ve Sprey Gibi Ürünlerin Kullanımını Azaltın

Saç sağlığına zarar veren ürünlerin başında jöle ve sprey gibi saça şekil vermek için kullanılan ürünler gelmektedir. Eğer saç sağlığınızı korumak ya da saçlarınızı eski dolgun ve canlı görünümüne kavuşturmak niyetindeyseniz, bu ürünlerin kullanımını elinizden geldiğince azaltmalı hatta mümkünse bırakmalısınız.

Yukarıda da değindiğimiz gibi jöle ve sprey saçlarda kalıntılara sebep olacağı için arındırıcı şampuanla temizlemediğiniz takdirde kepek gibi sorunlara da sebebiyet verebilir. 

Saçlara anlık şekil vermek için tercih ettiğiniz bu ürünler, uzun vadede saçlarınızda zararlara yol açabilir. 

Saçlarınızı Ilık Suyla Yıkayın

Saçlarınızı sıcak suyla yıkıyorsanız, saç sağlığınızı korumak için bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Sıcak su, saça parlaklık veren koruyucu yağın – sebum – akmasına neden olarak saçın kurumasına ve dolgunluğunu kaybetmesine yol açar.

Duş sırasında saçınızı yıkamak için mümkünse soğuk, eğer değilse ılık bir su kullanmanız saç sağlığınızı korumanız için önemlidir. Ayrıca soğuk ve ılık su, kabarma ve elektriklenme gibi durumların azalmasını sağlayarak saçın görünümü de korur.

Dengeli Beslenin

Dengeli beslenme, sağlıkla alakalı her konuda karşınıza çıkabilecek bir konu… Hal böyle olunca saç sağlığını korumak veya geri kazanmak için de dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Saç sağlığı için önemli olan A vitamini yönünden zengin besinleri tercih etmeniz, bu noktada önemsemeniz gereken bir durum…

Koruyucu yağ olan sebumun üretiminde gerekli olan A vitamini; havuç, balık, yumurta ve ıspanak gibi yiyeceklerde bolca bulunmaktadır. Bu yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyerek –tabii ki düzenli bir besleme planıyla– saç sağlığınızı korumaya başlayabilirsiniz.

Saçınıza Göre Tarak Tercih Edin

Saç sağlığınızı korumak için dikkate alabileceğiniz son ipucuna geldik: Saçınıza göre tarak tercih etmek… Burada bahsettiğimiz durum tam olarak şu; kıvırcık, düz ya da dalgalı saçlar için aynı türde tarak kullanmak, saç sağlığına zarar verecektir.

Düz saç için kullandığınız tarak, kıvırcık saçlarda kırılmalara ve kopmalara; kıvırcık saçlar için kullanılan tarak, kolay kırılan saçlarda yıpranmalara sebep olacaktır. Saç sağlığınızı korumak için saç türünüzü göz önünde bulundurun ve tarak seçiminde daha özenli davranın.

 

İlgili Yazılar

Stresle Mücadele Etme Yöntemleri

Stres, modern çağda her coğrafyada hemen her yaştan insanın çeşitli sebeplerden ötürü belli bir seviyede deney...

Stres ve Anksiyetenin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri

Her ne kadar biraz stresin bizi motive etmeye ve bizi harekete geçirmeye yardımcı olabileceği düşünülse de, sür...

Sıfır Atık Ekonomisi: Evde İsrafı Azaltmanın Yolları

Günümüzde çevre dostu bir yaşam tarzı benimsemek her zamankinden daha önemli hale geldi. Sıfır atık ekonomisi,...

Kışın Gri Günlerinde Depresyonla Başa Çıkma Rehberi

Kış mevsimi, soğuk havalar, kısa günler ve az güneş ışığı ile birlikte depresyona meyilli bir dönem geçiri...

Uyku Kalitenizi Artırmak İçin 5 İpucu

Uyku Kalitenizi Artırmak İçin 5 İpucu Bir insan ortalama olarak ömrünün 3’te 1’ini uykuda geçiriyor. Aslın...

Mevsim Geçişlerinde Cildimiz için Pratik Bakım Önerileri

Mevsimlerin değişmesi ile birlikte cildimize yaptığımız bakımında değişikliğe uğraması bir ihtiyaçtır. So...

Evdeki Kalan Malzemelerle Bütçenize Katkı Sağlayabilirsiniz: Yemek Atıklarını Değerlendirme İpuçları

Günümüzde sürdürülebilirlik ve tasarruf bilinci giderek artıyor. Evdeki kalan malzemeleri kullanarak hem bütçen...

Tatil Bavulu Hazırlamak: Pratik İpuçları ve Öneriler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları yapmaya başladık. Tatilin keyfini çıkarabilmek için ise bavulum...